Mail

Contact

Facebook

Facebook

 

Logo

SspaceAspaceVspaceIspaceNspaceGspacespaceTspaceHspaceEspacespacePspaceLspaceAspaceNspaceEspaceT

 

Sitemap

Sitemap

Download

Download

 
     
 

EXAMPLE 1: DEVELOPMENT OF PIEZOELECTRIC ROAD PROTOTYPE

 
     
 

To simulate energy generation on a road we will use a power bank with interchangeable roller, and each roller will be composed of a significant number of piezoelectric generators:

 
 

 

Example1

 

 
 

 

 

 
 

PIEZOELECTRIC MODULE:

 

PZT piezoelectric element with dimensions 1,5 mm x  1,5 mm x 10 mm and g33 = 0,035 Vm/N.

Applying a force of F= 1N = 0,1 Kg

 

  - VOUT = 0,035 x 0,01 x ( 1 / (0,0015 x 0,0015 )) = 155,56 V

 

After AC/DC converter each piezoelectric module Mji,i  has VOUT = 140 V

The speed at which the triggering force F is applied on all the piezoelectric modules Mji,i

is set by the activation plate is regulated to give an output current IOUT = 3 mA.

 

Example6  
 

 

 

 
 

PIEZOELECTRIC GENERATOR:

 

Space between piezoelectric modules = 1,5 mm

Element + space = L + space = 1,5 + 1,5 = 3 mm = 0,003 m

 

Number of piezoelectric elements = 1 m / 0,003 m = 333

Matrix Generator = 1 row x 333 columns, then:

 

  - Iout = 333 piezoelectric x 3 mA = 333 piezoelectric x 0,003 A = 0,999 A

  - Vout = 140 V

  - Pout = 0,999 A x 140 V = 139,86 W

 

Considering an efficiency = 85 %. Pout = 118,88 W

Example2  
 

 

 

 
 

NUMBER OF PIEZOELECTRIC GENERATOR ACTIVATED SIMULTANEOUSLY:

 

Internal perimeter = 2 x p x 300 mm  = 1.884,96 mm

Generator width = piezoelectric + capsulate = 1,5 mm + 1,5 mm = 3 mm

 

Number of piezoelectric generators = 1.884,96 mm / 3 mm = 628 piezoelectric generators

Number of piezoelectric generators = 628 x 0,75 = 471 piezoelectric generators for each roller.

Lost space = 25 %

 

Considering a contact between wheel and roller is 12 mm, this would mean that we activate a total of 4 generators of 3 mm, and  2 rollers in each wheels, that is, a total of 8 generators activated simultaneously in each wheel with 500 Kg in 1G conditions. (Vehicle weight / 4)

 

Then 8 generators activated simultaneously x 333 piezoelectric x 1 N of activation force for each piezoelectric = 2.664 N = 271,6 Kg of the 500 Kg existing in each wheel with a vehicle of 2.000 Kg.

 
 

 

Example3

 
 

 

 

 
 

CONCLUSIONS:

 
     
 

We have seen that each generator has an output power of Pout = 118,88 W.

If we consider that 8 generators are activated simultaneously by 1 wheel, then with the 4 wheels of the vehicle gives us an instantaneous generation power: Pout_ins = 118,88 W x 8 generators x 4 wheels = 3.804,16 W

 
 

 

 
 

Considering a working time of 50 % on a road with intense traffic during the day: Pout_ins = 3.804,16 W x 0,5 = 1.902,08 W.

This power is generated by activating 8 generators simultaneously, with a width of 3 mm each, that is, on 24 mm (0,024 m) of road.

Then in 100 m we can generate (100/0,024 = 4.166,7) a total of: 1.902,08 W x 4.166,7 = 7.925.397 W è 7,92 MW.

 
 

 

Example4